Osobný bankrot alebo oficiálne podľa právneho poriadku oddlženie je proces vďaka ktorému sa akákoľvek fyzická osoba dokáže zbaviť svojich dlhov (nie je určený pre právnicke osoby, obchodné spoločnosti)
Osobný bankrot je podľa zákona možné vykonať dvoma alternatívnymi spôsobmi (spôsob si vyberá dlžník s ohľadom na svoje osobné pomery)
Oddlženie konkurzom – dlžník príde o svoj majetok (ak nejaký má) a následne sú z jeho speňaženia uspokojené pohľadávky veriteľov. Do majetku sa započíta okrem nehnuteľného majetku aj majetok hnuteľný – napríklad notebook, hotovosť, predmety osobnej spotreby, prípadne šperky.
Konkurzom sa dlhy voči dlžníkovi stávajú nevymožiteľné a zastavujú sa exekúcie vedené na tieto dlhy. Niektoré pohľadávky však zostávajú vymožiteľné aj naďalej – napríklad výživné na dieťa.
Oddlženie splátkovým kalendárom – dlžník si môže, ale aj nemusí ponechať svoj majetok (časť majetku môže byť speňažená a použitá na úhradu časti dlhov). Dlžník ďalej spláca súdom určený splátkový kalendár – peniaze posiela správcovi konkurznej podstaty, ktorý dané finančné prostriedky rozdeľuje veriteľom.
Podmienkou je, aby mal dlžník pravidelný príjem a zároveň bol schopný uhradiť minimálne 30 % a maximálne 100 % očistených dlhov, a to v závislosti od hodnoty dlžníkovho majetku a príjmov. Dlžník zároveň musí v rámci splátkového kalendára uhradiť svojim veriteľom minimálne o 10 % viac, ako by získali v rámci konkurzu.
a). V prípade konkurzu nastane speňažovanie majetku. Ak dlžník nemá žiadny majetok, správca to oznámi v Obchodnom vestníku a konkurz sa končí.
b). V prípade splátkového kalendára nastáva päťročné obdobie, počas ktorého dlžník splatí všetky splátky určené súdom.
Osobný bankrot je určite náročným rozhodnutím, ale môže byť východiskom pre mnohých ľudí, ktorí sa ocitli v dlhovej špirále a nevedia z nej von.
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že osobný bankrot nie je koniec sveta. Naďalej si budete môcť založiť účet v banke. Rovnako sa môžete aj plnohodnotne zamestnať alebo si otvoriť živnosť. Na prevádzkovanie živnosti už nemusíte žiadať o výnimku na živnostenskom úrade – táto povinnosť je zrušená od roku 2022.
Nevýhodou je, že banky vás pri žiadosti o úver budú považovať za rizikového klienta. Vaše šance na schválenie úveru tak môžu byť obmedzené.
Osobný bankrot vás zároveň automaticky nezbaví všetkých dlhov. Oddlžiť sa nemôžete napríklad od dlhu na výživnom pre dieťa, zabezpečenej pohľadávky (napríklad hypotéka), pôžičky od Centra právnej pomoci na úhradu preddavku pre správcu či od peňažného trestu, ak by vám ho uložil súd.
Vyhlásením osobného bankrotu formou konkurzu zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. To znamená, že po konkurze už manželia nenadobúdajú majetok do spoločného vlastníctva, ale majetok nadobúda každý sám. Napríklad, ak by si jeden z manželov kúpil auto, nebude patriť obidvom manželom.
Zároveň to funguje tak, že bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa v prípade konkurzu jedného z manželov nevysporiadava, ale speňažuje ako celok.
To znamená, že ak dlžník s manželkou (či manželom) nadobudli počas manželstva majetok tak, že si ho kúpili, tak takýto majetok sa bude speňažovať v rámci konkurzu jedného z manželov bez ohľadu na to, na koho je takýto majetok „napísaný“. Napríklad, ak si manželia kúpili auto, nehnuteľnosť alebo založili firmu, tak majetok v BSM napísaný len na jedného z manželov by sa mal v rámci konkurzu taktiež speňažovať.
Pokiaľ sa oddlží iba jeden z manželov, dlh, ktorý spoločne nadobudli počas manželstva, prechádza na neoddlženého manžela ako spoludlžníka.